V piatok 15.11. sa naši šiestaci vybrali do Brna, pátrať po najstarších dejinách ľudského rodu.
Pavilón Anthropos, ktorý patrí do Moravského zemského muzea bol založený v roku 1928 objaviteľom podzemia Moravského krasu a Věstonickej venuše prof. Karlom Absolonom a v strednej Európe je to najväčšie a najbohatšie múzeum zamerané na najstaršie dejiny ľudského rodu a vzniku kultúry, a možno o ňom smelo vyhlásiť, že je najkrajšou didaktickou pomôckou pre pochopenie evolúcie človeka.
Žiaci tu v rámci komentovanej prehliadky nadviazali na poznatky, ktoré sa naučili na hodinách dejepisu o našich predkoch a jednotlivých fázach vývoja človeka.
Videli tu napríklad jaskynné maľby na umelo vytvorených kamenných stenách identické s tými, ktoré sa našli vo Francúzsku a Španielsku, kostrové pozostatky neandertálcov, najstaršej ženy Lucy z Etiópie, veľmi vzácnu sošku Věstonickej Venuše v originále, šamanské rituály prvých ľudí, či repliku mamuta v životnej veľkosti.
Expozícia bola prepojená s galériou obrazov jedného z najvýznamnejších maliarov vedeckej a dobrodružnej literatúry Zdeňka Buriana, ktorá ponúkla možnosť vytvorenia si presnejšej predstavy o vývoji Zeme v časoch, kedy bol človek súčasťou živočíšnej ríše.
Na záver sme si ešte v Pavilóne Anthropos nenechali ujsť dočasnú interaktívnu výstavu Tisíc tvárí Amazonie.
Jej hlavným cieľom bolo predstaviť vzdialenú kultúru a prírodu regiónu amazonského pralesa.
Pomyselnou bodkou výletu bola obedná prestávka v obchodnom centre 🙂